Kuşadası

You are here:

KUŞADASI

Kuşadası, Aydın iline bağlı, Ege Bölgesinin kıyı şeridinde yer alan bir ilçedir. Aydın il merkezine 71 km, İzmir il merkezine 95 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye hava yoluyla ulaşım İzmir Adnan Menderes Havaalanından sağlanmaktadır. Kuşadası İzmir Adnan Menderes Havaalanı arası 82 km’dir.

Kuşadası’na gelen yerli ve yabancı turistler ilçenin sahip olduğu Güvercin Ada, Öküz Mehmed Paşa Kervansarayı, Kale Kapısı, Çalıkuşu Evi gibi tarihi ve kültürel mirasları görme fırsatı yakalarken aynı zamanda mavi bayraklı plajları, Yat Limanı, Marina, alışveriş merkezleri, birbirinden farklı restoranları ve barlarıyla misafirlere çok yönlü bir tatil imkanı sunar.

Kendi tarihinin ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Efes, Meryem Ana, Şirince, Didim, Milet, Pamukkale gibi birçok tarihi yerlere yakın konumu itibariyle Türkiye’nin önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Ayrıca sahip olduğu Kuşadası Limanı büyük yolcu gemileri için en önemli durak noktasıdır. Bunun yanı sıra Kuşadası Limanı Yunan adalarına gitmek için bir deniz kapısı niteliğindedir.

Kuşadası körfezi ve çevresi eski çağlardan bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple içinde sanat ve kültür adına birçok miras barındırmaktadır. Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Dilek Yarımadası ve ya diğer bir adıyla Kuşadası Milli Parkı Kuşadası’na 28km uzaklıktadır. Farklı koylarıyla, kültürel ve doğal güzellikleriyle, içinde barındırdığı birbirinden farklı canlı çeşitleriyle yerli ve yabancı turistlerin odak noktası halindedir. Kuşadası Milli Parkına kara yoluyla olduğu gibi yaz boyu devam eden tekne turlarıyla da ulaşmak mümkündür.